Má cenu se stále učit? Nešvary světa Front-Endu

Development

Trocha historie

Historie webových technologií sahá do 80. let dvacátého století. Zde byly zformovány základy, na kterých jsou všechny weby postaveny. Jedná se o protokoly, standardy nebo třeba prvotní prohlížeče. Posuneme-li se o pár let dopředu, vzniknul první LAMP stack, na kterém běží většina internetu dnes. Weby byly tvořeny základním html, css a javascriptem (jquery). Toto vystačilo všem několik desítek let a všichni vývojáři byli šťastní. Co se ale nestalo? Přišla “javascriptová renesance”.

Velká změna

Co s sebou tato renesance přinesla? Hlavně hodně nespokojených vývojářů, kteří se setkali s velkou změnou v jejich každodenní práci. Jelikož se po řadě klidných let museli začít učit něco nového. “Má to svůj čas a není třeba se tím teď zabývat”, řeklo si mnoho vývojářů. Oddalovali to do neúnosných hladin a prostě jim ujel vlak. A tím se dostávám k jádru problému, který se rozmohl na české scéně. Všichni si začali stěžovat, že jsou věci složité a moc komplikované. Ale nebylo to pouze u nás. Vzniklo velké množství článků, můžeme si například uvést: How it feels to learn javascript in 2016.

Ale nastává otázka, nezvykli si všichni vývojáři být až moc pohodlní? Byli pořád v zajetých kolejích a nesnažili se nějak posunout dopředu? Je to opravdu vše tak složité, jak to vypadá?

Toto došlo až do stádia, že si všichni začali stěžovat, že každý týden vyjde nový javascriptový framework (knihovna). To vůbec není pravda, můžeme si to ukázat na novém cool slově React a taky dalších nejpoužívanějších frameworcích. Jak dlouho je který framework na světě?

  • React – May 26, 2013

  • Angular – Jan 3, 2010

  • Vue – Feb 11, 2014

Já jsem svoji první React aplikaci napsal před dvěma roky, což už je taky nějaký pátek. Už před těmito dvěma lety vstupní úroveň nebyla nikterak složitá a informací bylo dostatečné množství.

Nikdy není pozdě začít

Je vše tak složité, jak se na první pohled zdá? Není, nikdy nebylo začít jednodušší. V poslední době vznikla spousta nástrojů, které práci vývojářům usnadňují více než kdy předtím. Jedná se o různé kompilátory, autoprefixery atd. Jedním z nich je codesandbox, se kterým může začít kdokoliv a kdekoliv. Není zapotřebí žádné drahé počítače, nástroje a další nesmysly, kterými se ostatní ohánějí. Stačí pouze internetový prohlížeč. Sami si to můžete vyzkoušet níže.

Klikněte na modrý čtvereček, změňte hodnotu jméno. Překlikněte se na hnědý čtvereček a uvidíte, co se stane. WoW! Nebylo to zase tak složité.

Toto není poslední nástroj, který ulehčuje práci s novými technologiemi. Mohl bych je vypisovat donekonečna, ale hlavní je začít a nebát se nových věcí a technologií.

Moderní technologie v Justmighty

A jak to je tedy u nás s moderními technologiemi? Dobře. Protože máme každý týden jeden den vyhrazen právě na učení nových věcí a vylepšování stávajících postupů a technologií. Učení se nových věcí je v našem oboru zcela zásadní věc, která nám zaručuje konkurenční výhodu a také koncoví uživatelé mají lepší požitek z našich webů. Naše technologie a postupy se tedy dynamicky mění s dobou.

Náš aktuální web je trošku za zenitem, vzhledově vypadá pořád dobře, ale po ostatních stránkách pomalu a jistě ztrácí. My nespíme a děláme celý web od základu a pořádně. Bude plný moderních technologií a hlavně bude pekelně rychlý. Celý web bude poháněn naším novým systémem, který budeme využívat pro všechny naše budoucí projekty. Takže se máte na co těšit! Snad to stihneme do konce ledna 2018.

Line

Lukáš Huvar

vede vývoj
Line