Front-End a možná cesta k němu

Development, Život v Justmighty

Jak jsem se k webům dostal já

Na střední škole mě moc předmětů nebavilo, informatika byla výjimkou. To se potvrdilo i u maturity, a proto jsem se rozhodl, že informatika pro mě bude nejlepší volba. Nebyla. Vcelku rychle od nástupu jsem začal toho rozhodnutí litovat. Škola mě nebavila a některé předměty jsem zvládal na hraně. Z těchto důvodů jsem se rozhodl koncem minulého roku školu opustit. Co teď? Zase jsem se podíval, co mě ve škole bavilo nejvíc. Byl to předmět zaměřený na tvorbu webů a než abych si vybíral další obor na vysoké škole, který by mohl být trefou vedle, chtěl jsem se zdokonalovat právě ve tvorbě webů. Naskytla se výborná příležitost. Znáte to: nabídka, která se neodmítá. Nastoupil jsem jako junior developer do Justmighty.

working-justmighty-meme.jpg

Šok! Kolik toho ještě neumím?

Jak už psal Huvik, je třeba stále se učit. Na začátku toho bylo moc. Spíš pořád je toho moc, ale už toho umím víc. :D Tady jsem poznal, jak okrajově jsem se na vysoké škole se zaměřením na informatiku dostal ke skutečné informatice. Není divu, když tomu jsou věnovány jen dvě přednášky za týden a občasná cvičení. To je strašně málo. Takže první rada jak začít: pokud vás něco zaujalo, věnujte tomu čas i mimo školu. Ponořte se do toho, věnujte se tomu intenzivně a dlouho.

Hlavně aktuálně

Jak být nejvíc cool? Stačí umět všechny nejnovější frameworky a knihovny. Ne teď vážně, ve škole se dost často nedozvíte o nejnovějších trendech. Naštěstí existuje internet, který je vždy aktuální. Takže šup na Twitter a follow lidem z oboru, kteří o novinkách tweetují. Pokud Twitteru neholdujete, sledováním blogů se to dá taky zvládnout.

Chtěl bych začít, ale bojím se, že vlastně nic neumím

Zajímejte se a učte se. Zájem o učení se cení. Zejména, když jste na pozici juniora. Na této pozici se počítá s tím, že se budete učit. Neustále. V týmu bude určitě někdo zkušený, kdo vám poradí. U mě to je Huvik, který to zvládá skvěle.

Jak jsem se učil (a stále učím) v Justmighty

Nejdříve trocha teorie a zaučení, jak to děláme v Justmighty. Další na programu byla kontrola kódu. Prostě to napíšu, jak nejlíp umím. Z chyb se učí nejrychleji a na tom kódu je vše pěkně vidět. Následují připomínky a předělávky. Stačilo pár špatně napsaných věcí a už jsem to dostal pod kůži. Hned na to přišel přechod na Twig a Timber, což pro mě byly další novinky, které jsem do sebe musel dostat. Byl to dost rychlý proces. Zrovna se seznamuju s Reactem, takže s učením neotálím ani teď.

Ještě váháte?

Pokud jste na informatice a zatím jen studujete teorii nebo jste mimo obor, ale chcete s tím začít, vězte, že není na co čekat. Učit se budete muset i po škole a čím dřív se dáte do praxe, tím lépe pro vás. Už víte, jak na to.

Line

Andrej Čulen

kóduje
Line